OSSA Wielkie Piękno

Architects for Urbanity – Irgen Salianji & Karolina Szóstkiewicz


centrala

Architects for Urbanity (AfU) – to działające w Rotterdamie biuro projektowo-badawcze, założone w 2015 roku przez Irgena, Karolinę oraz Marinę Kounavi.
Jego działalność koncentruje się na analizowaniu i projektowaniu budynków kulturalnych i usługowo-mieszkaniowych, a także badaniu walorów tkanki urbanistycznej kreującej współczesne miasta.
Biuro porusza się w szerokim zakresie działalności – od projektowania wnętrz i architektury, po urbanistykę i architekturę krajobrazu. Pośród prowadzonych obecnie obiektów szczególne miejsce zajmuje, nagrodzona pierwszym miejscem w międzynarodowym konkursie, Biblioteka Regionalna w Warnie, która to ma być oddana do użytku w 2020 roku. W tym samym czasie biuro rozwija również kilka projektów mieszkaniowych w Holandii i Albanii oraz finalizuje publikację na temat transformacji urbanistycznej Tirany. Jej wydanie planowane jest na rok 2019, a publikacją zajęło się Wydawnictwo Architektoniczne „B” z Kopenhagi.

W 2017 roku AfU zdobyło wspólną, pierwszą nagrodę za projekt „Wonen in Winkels” w konkursie organizowanym przez urząd miasta w Rotterdamie, a w 2015 – zostało zakwalifikowane do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na nowe muzeum Bauhausu w Dessau w Niemczech. Pozostałe projekty konkursowe, których się podjęli, to między innymi: projekt nowego Kompleksu dla Kobiet i Rodzin w Seulu, renowacja ratusza w siódmej dzielnicy Pragi w 2016 roku, Muzeum Guggenheima w Helsinkach, rewitalizacja Placu Wolności w Salonikach w 2014 roku, Centrum Turystyczne SNCC w Atenach, zakwalifikowana do finału odpowiedź na konkurs „Trimo Urban Crash” w Lubljanie w 2013 roku, Szkoła Bioklimatyczna na Krecie, Biblioteka Główna „Porifera” w Helsinkach, Stacja Metra nr 20 w Sofii i Elektrownia Słoneczna w Reggio di Calabria we Włoszech.

Obecnie, do zespołu AfU należą: Irgen Salianji, Karolina Szóstkiewicz, Marina Kounavi, Ferdjan van der Pijl, Marialena Kasimidi, Maria Akrivou, Antonis Athanasiou i Charis Siaravas.

IRGEN SALIANJI – z wykształcenia inżynier architekt i badacz zagadnień związanych z polityką, współczesną kulturą i urbanistyką. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Architektury Uniwersytetu w Tesalii w Grecji (2014 r.) i Fakultetu Architektury na UNIRC we Włoszech (2010-2011 r.). Jego osiągnięcia zawodowe obejmują współpracę z Mecanoo, Shift a+u i OMA, zaś akademickie – zaproszenie na stanowisko asystenta w Studio Designu na Wydziale Architektury UTH w Grecji. Irgen jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów architektonicznych, takich jak – nowe Muzeum Bauhausu w Dessau oraz nowa Biblioteka Regionalna w Warnie. Pozostałe imponujące i wyróżnione projekty to: Muzeum Guggenheima i Biblioteka „Porifera” w Helsinkach, Szkoła Bioklimatyczna na Krecie, Stacja Metra nr 20 w Sofii i Elektrownia Słoneczna we Włoszech.

KAROLINA SZÓSTKIEWICZ – jest inżynierem architektury i urbanistą. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (2010 r.) oraz Wydział Architektury na UNIRC we Włoszech (2010-11r.). W 2013 roku uzyskała tytuł magistra architektury i urbanistyki na Politechnice Lubelskiej. Jej doświadczenie zawodowe to między innymi – współpraca z MVRDV i Monolab Architects w Rotterdamie oraz Kengo Kuma Associates w Tokio. Karolina jest również laureatką międzynarodowych konkursów, takich jak: nowe Muzeum Bauhausu w Dessau i nowa Biblioteka Regionalna w Warnie oraz specjalistą w tematyce efektywności energetycznej budynków.

30.08.17