FAQ – Frequently Asked Questions

Czym są warsztaty OSSA?

Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury to warsztaty architektoniczne organizowane w ramach oddolnej inicjatywy studentów, zrzeszające uczestników już od dwudziestu lat.

Jaki jest temat warsztatów?

Najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem „Wielkie Piękno”.

Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty?

W dniach 14-22 października 2017 we Wrocławiu.

Czy mogę brać udział w warsztatach?

Uczestnikiem może być każdy student lub absolwent (do roku po obronie dyplomu), który zostanie zakwalifikowany na warsztaty. Z reguły uczestnikami warsztatów są studenci architektury, jednak nie jest to wymóg.

Czy warsztaty są płatne?

Tak. Koszt warsztatów wynosi 500zł. W jego skład wchodzą: uczestnictwo w warsztatach, dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiad), zakwaterowanie, materiały potrzebne do wykonania projektów. Dojazd do Wrocławia – we własnym zakresie.

Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów na swojej uczelni?

Tak, ale wszystko zależy od Twojej uczelni. Zapewniamy certyfikat potwierdzający Twój udział w warsztatach. O szczegóły tego, jak ubiegać się o zwrot kosztów, pytaj w swoim dziekanacie. Zazwyczaj uczelnia prosi o wystawienie faktury – potrzebne Ci więc będą dane uczelni (nazwa, adres, NIP).

W jaki sposób mogę dostać się na warsztaty OSSA?

1 września ruszyła rekrutacja na warsztaty. Należy wypełnić formularz oraz wysłać tzw “wstępniaka” na zadany temat.

Na czym polega “wstępniak”?

Reguły są proste: my wymyślamy temat, a Wy interpretujecie go w dowolnie wybranej formie i wysyłacie na wskazany adres. Wstępniak może przybrać przeróżne formy: od rysunku, grafiki, formy przestrzennej do filmu, happeningu – wszystko zależy od Waszej kreatywności! Szczegóły znajdują się tutaj.

Ile osób bierze udział w warsztatach OSSA?

Na podstawie wstępniaków wyłonimy 70 uczestników warsztatów, którzy będą pracować w dziesięciu siedmioosobowych grupach. Każdą grupą będzie opiekować się jeden organizator oraz tutor lub para tutorów.

Kim są tutorzy?

Tutorzy to wybitni projektanci z Polski i z zagranicy, którzy zapewnią merytoryczną opiekę grupie studentów. Listę tutorów możecie podejrzeć tutaj.

Jak przebiegają warsztaty?

Podczas dziewięciu dni większość czasu spędzamy na pracy w grupach nad projektami, które prezentujemy pod koniec warsztatów. Całemu procesowi towarzyszą wykłady, debaty i inne wydarzenia przygotowane przez organizatorów OSSY 😉 Śledźcie naszą stronę na Facebooku – to tam pojawi się program warsztatów!

Czy muszę być na całych warsztatach?

Zdecydowanie tak 🙂 Program warsztatów przewiduje obowiązkowe aktywności od rana do wieczora.

Jak wygląda zakwaterowanie?

Zapewniamy zakwaterowanie dla wszystkich uczestników w pokojach wieloosobowych w hostelu. Przydział do pokojów odbędzie się po rekrutacji.

Czy jeśli jestem z Wrocławia mogę spać u siebie w domu?

Aby jak najbardziej skorzystać na warsztatach, wszyscy uczestnicy będą zakwaterowani w jednym miejscu. Bez względu na miejsce zamieszkania, koszt warsztatów jest taki sam.

Czy podczas warsztatów OSSA mogę chodzić na uczelnię?

Nie. Ze względu na napięty program należy wziąć tydzień wolnego od zajęć. Na koniec warsztatów każdy dostanie certyfikat potwierdzający uczestnictwo w warsztatach, który jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności na uczelni.

Czy warsztaty dają jakieś punkty ECTS?

Nie, jednak uczestnictwo w nich może być podstawą do uzyskania punktów do stypendium.

Co dają warsztaty OSSA?

Unikalną możliwość pracy w grupie pod okiem wybitnych architektów i projektantów, a także często pierwszą styczność z profesjonalnym środowiskiem architektonicznym. Poza oficjalną częścią warsztatów, przewidujemy spotkania w kuluarach:)

Jakie projekty powstają na warsztatach OSSA?

Przede wszystkim: inne niż na uczelni. Nie ma obowiązku projektowania budynku! Ze względu na interdyscyplinarny charakter warsztatów – powstają projekty niestandardowe. Praca na OSSA ma przede wszystkim poszerzyć Twoje horyzonty – w tym roku chcemy, by uczestnicy zastanowili się nad pojęciem Wielkiego Piękna.

Co zabrać ze sobą na OSSĘ?

Zabierz swoje ulubione narzędzia pracy: komputer, aparat, kredki – cokolwiek, co pomaga Ci w kreatywnym myśleniu.

Co z nietolerancjami pokarmowymi/alergiami?

Zapewniamy dwa warianty wyżywienia: dla mięsożerców i wegetarian.

Potrzebuję wizy, co dalej?

Pomagamy w wyrobieniu wizy w przyspieszonym trybie. W tym celu napisz na adres kontakt@ossa.com.pl

Czy mogę wyjechać przed końcem warsztatów?

Nie 🙂

Potrzebuję potwierdzenia zakwalifikowania się na warsztaty.

Nie ma sprawy – napisz na kontakt@ossa.com.pl podając swoje imię i nazwisko.

Do kogo zwracać się z pytaniami o warsztaty?

Podczas warsztatów Twoja grupa będzie miała przydzielonego opiekuna. Jeśli masz pytania już teraz, napisz na kontakt@ossa.com.pl